SL: Def Leppard: Teeme lugusid, mida endale meeldiks kuulata

Lisatud: 11. juuni

Ehkki täna Tallinnas esineva Def Leppardi neli liiget elavad praegu väljaspool Inglismaad, on see tüüpiline briti bänd, kus kõik teavad jalgpallist kõike ja jõudumööda mängivad ka ise.

Enne eelseisvat kontserti vestles meiega telefonitsi Rick Savage – Def Leppardi bassimängija ja asutajaliige, kes bändi algusaegadel pidi lausa valima muusiku- ja profijalgpalluri karjääri vahel Sheffield Unitedis – kuigi ta ise on olnud terve elu hoopis Sheffield Wednesday fänn.

Kas elate kõik endiselt Sheffieldis?
Ma räägin sinuga ka praegu oma kodus, siin Sheffieldis. Aga Joe elab Dublinis ja ülejäänud kolm Leppardi liiget Californias.
Mis su lemmikjalkatiim on? Kas endiselt Sheffield Wednesday?

Muidugi! See on alati olnud Sheffield Wednesday – alates 1968. aastast, kui ma neid esimest korda vaatama läksin ja sellest ajast olen ma ka fänn.

Mis liigas nad praegu mängivad?
Nad võitlevad praegu championshipis, mis on ülevalt teine liiga Inglise jalgpallis.
Jalgpalli mängivad kõik
Kas ise ka veel jalgpalli mängid?

Me vahel ikka proovime bändiga koos mängida, sest see meeldib meile kõigile. Vahel oleme tuuril olles mänginud erinevatel heategevusmatšidel. Aga viimasel ajal on aina raskem aega leida, reisimine võtab jubedalt aega. Me ei mängi sugugi nii sageli kui tahaks.

Kes on bändis parim mängija?
Vivian ilmselt on praegu kõige parem, sest ta treenib seniajani regulaarselt. Ta mängib Los Angeleses Hollywood Unitedis.
Räägi meile veidi Def Leppardi uuest albumist.

See kõlab natuke rohkem hard rock albumina kui eelmine. Lindistasime seekord rohkem live’is, mida eelmisel albumil polnud. Arvan, et kõlab rohkem nagu “Hysteria”, aga salvestatud on ta nagu meie teine album “High’n’Dry”.

Kui te kirjutate lugusid, kas te arvestate trende – mõtlete, kuidas muuta oma lugusid rahvale võimalikult söödavaks?

Algne säde või inspiratsioon on kõige olulisem. Kui sa tood oma idee ülejäänud bändi ette, siis alles hakkab temast kujunema asi, mida võib kunagi hiljem nimetada Def Leppardi looks. Igaüks viiest liikmest lisab midagi ja nii ta kujuneb.

Lõpuks taandub kõik sellele, kas inimesele meeldib su muusika või ei. Nii veidralt kui see ka ei kõla, aga meie esmane sihtgrupp on bändi liikmed. Me üritame teha plaati, mis meeldib meile endale ja teha lugusid, mida meile endile meeldiks raadiost kuulda. See on esimene samm. Kui sa seda teed ja oled enda vastu aus, siis saab su lugudest asja ja need meeldivad ka teistele.

Laialiminekule ei mõtle
Olete koos olnud üle 30 aasta ja teil on olnud ka raskeid aegu. Oled sa kunagi tõsiselt mõelnud, et okei, mulle nüüd aitab?

Ei, ma pole kunagi selliseid mõtteid mõlgutanud. On olnud küll kaks suuremat halba perioodi, kui Rickil oli õnnetus ja Steve Clarke meie seast lahkus. Aga isegi kui siis mõtled, et kas oleks õige bänd laiali saata või ise ära minna – vastus on ei. Bändi sees oleme kõik sõbrad, tõelised sõbrad. On suur vahe, kas bänd üritab sõpradena vaid näida või ongi see tõeline sõprus. Mulle meeldivad teised bändiliikmed, me austame üksteist. Meie jaoks pole tuuritamine või stuudiotöö mingi ränk rassimine, see on fun. Sõprus on meie suurim tugevus.

Millised plaadid on su auto CD-mängijas?

Praegu on seal meie endi kõige uuem plaat, sest tuleb tšekkida, kas sagedused on õigesti paigas ja kas miksitud on hästi, kõik muu selline. Peale selle on mul seal Cream, Led Zeppelin, hetkel vist ka Billie Holiday.

Kas kuulad ka kodus vanu Leppardi albumeid?

Ei. Kui ma lähen tuurile ja uus album on väljas, siis ma ei kuula ka uut albumit enam. Sest oleme töötanud selle kallal nii pikalt, oleme sama lugu kuulanud näiteks 70 korda päevas, lihtsalt ei jaksa seda enam kuulata. Ainuke kord, kui ma ehk vanu asju kuulan, on siis, kui pean enne kontserti meelde tuletama, kuidas seda mängiti.

Parim publik on Ameerikas
Millised on teie selle aasta plaanid?

Tuur algas Ameerikast, siis võtsime väikese vaheaja, siis tulime Euroopasse. Järgneva kuue nädala jooksul mängime igal pool Euroopas, siis läheme Jaapanisse, vist ka Lõuna-Ameerikasse ja Austraaliasse. Tuuritamist peaks jaguma lähimaks kuueks kuuks.

Kus elab Def Leppardi parim publik?

Me oleme Ameerikas populaarsemad ja seal on ka suurepärane publik. See on nii sellepärast, et nad on üles kasvanud rock’n’rolli ja teksapükstega, see on nende DNAs sees. Teine koht on Kanada – kui vaadata plaadimüüki, siis oleme seal isegi populaarsemad kui USAs. Iga koht on veidi erinev – Euroopas võib mõnes kohas tulla kontserdile vähem publikut, aga nad on jube entusiastlikud ja naudivad show’d täiega. Ilmselt sellepärast, et kuna me oleme Euroopas vähem populaarsed kui Ameerikas, siis need, kes kohale tulevad, ongi tõelised fännid. Aga meil on igal pool hea meel mängida, sest iga publik, kes meie tööd tunnustab, on hea publik.

Kui sa parajasti tuuril või stuudios ei ole, mida sa kodus kõige meelsamini teed?

Mulle meeldib vaadata jalgpalli ja mängida golfi. Aga kuna suur osa mu elust möödub kodust eemal, üritan kodus olles veeta aega nii palju kui võimalik perega.

Margo Pajuste