KROONIKA: Hingevalu haldjas SADE

Lisatud: 24. oktoober

Sade mahe suitsune hääl saatis meid läbi 80ndate ja 90ndate, pakkudes hingepalsamit miljonitele murtud südametele. Nüüd on ta pärast rohkem kui kümneaastast pausi tagasi lavalaudadel.

Kui enamik staare arvab, et karjääri elushoidmise eelduseks on maksimaalne meediakajastus, siis Sade (52) on alati lasknud oma muusikal enda eest kõneleda. Ja see on töötanud tema kasuks. Kui ta möödunud aastal, pärast pikka pausi oma kuuenda stuudioalbumi Soldier of Love välja andis, kargas see otsemaid edetabelite etteotsa.

Nigeerias sündinud ja Inglismaal põetajaõest ema hoole all kasvanud lauljatar alustas oma karjääri 1984. aastal ning kadus kui vits vette 2002. aastal, kui oli lõpetanud turnee oma 2000. aasta albumiga Lovers Rock. «Mulle meeldib muusikat kirjutada. Aga sellest edasi on mul pisut raske minna, » räägib Sade. «Ma ei suuda end avada kõigele, mida muusikabisnis endas kätkeb. Mõnele see meeldib. Mina ei kuulu selliste inimeste hulka. Soldier of Love räägib «minu elu viimaste aastate mägiraudteest». Albumil on küllaltki palju ajalugu, ühel või teisel viisil. Kõik ei räägi minust, aga osakesi minust endast on seal sellegipoolest.»

Rahu ja harmoonia
Praegu on Sade elus õnnelik ja rahulik periood. Viimased kuus aastat on tema kõrval olnud «partner» Ian Watts. Nad elavad Lääne-Inglismaal Gloucestershire’is, kus nad kasvatavad Sade 13aastast tütart Ilat ja Iani 18aastast poega Jacki. Isegi abielu mõlgub Sadel mõtteis. «Eks ma kahetsen mineviku vigu ja kaotatud aega,» ütleb lauljatar, kes lahutas 1995. aastal hispaanlasest filmirežissöörist Carlos Pliegost. «Aga hea on mõelda, et kui asjad on korras, siis sa tead kindlalt, et nad on korras, sest valed asjad oled sa juba läbi elanud.»

2002. aasta turnee tegi kaasa ka Sade tütar. Igal õhtul enne lavaleminekut pani ta lapse ise magama, sest ta ei tahtnud, et väike tüdruk teda esinemas näeks. «Ta on lihtsalt üks väike asjake, ja siis ta seisab seal ja näeb oma ema tuhandete inimeste ees seismas,» räägib Sade. «See oleks olnud liiga kummaline.» Paar aastat tagasi küsis Ila: «Ema, kas sa oled kuulus?» Sade usub, et nüüd on lapsel selge pilt. Sade laulus Babyfather laulab Ila isegi tausta.

Raske tagasitulek
Sade hakkas uut muusikat kirjutama suurte kõhklustega. «See enese emotsionaalse paljastamise tunne hoidis mind ehk alateadlikult tagasi,» räägib ta. «Aga muusika ei räägi ainult minust. Ja unustada saan ma seda ainult seda tehes.» Tema omanimelise bändi liikmed olid laiali jooksnud ja Sade arvas, et nende stuudiosse lennutamine on liiga keeruline. 2005. aastal hakkas ta oma Londoni kodu stuudios koos argentiinlasest kitarristi Juan Janesiga vaikselt laule kirjutama.

Koostöö katkes, kui Sade kolis Gloucestershire’i, kuid perekond soovitas tal sellegipoolest muusika tegemist jätkata – seda enam, et elukaaslane sai nüüd pikkade stuudios veedetud tundide ajal tema tütre eest hoolitseda. «Mind ei ajendanud mööda lendav aeg,» ütleb ta. «Ainult bändi valmisolek ja iha teha uut albumit pani mind tööle.»

Teisest albumist peale on Sade kirjutanud muusikat koos oma pillimeestega spontaanselt stuudios. Enamik staare toob stuudiosse valmistoote, mida kohapeal kõigest lihvitakse. Sade bändiliikmed elasid nädalate kaupa Peter Gabrieli Wiltshire’i Real World stuudios. «Ärge plaadifirmale sellest rääkige,» hoiatas Sade.

Müstiline muusika
«Ma pean argirutiinist pääsema, et enda sügavustesse jõuda,» ütleb Sade. «Sa ei saa stuudios öelda: «Ma ei saa töötada, sest ma pean süüa tegema.» Sul pole muud valikut kui oma deemonitega tõtt vaadata.»

Laulude kirjutamine on Sade sõnul «alkeemiline» ja «kehaväline» protsess, katse püüda uinumise ja ärkveloleku piiril hõljuvaid «eeterlikke hetki». Bänd teda tagant ei kiirustanud. «Kui teed albumi kõigest iga kümne aasta tagant, peab see olema hea,» ütleb ta. Sony Music sai Sade plaanidest siiski haisu ninna ja hakkas nõudma muusikakogumikku 2009. aasta jõuludeks. Tähtaeg läks mööda. Sade teatas, et talle meeldiks plaadiga valmis saada uueks aastaks ja uueks aastakümneks.

Veerand sajandi jooksul on Sade korduvalt kuulnud, kuidas tema «leina- ja lohutuslaulud» on aidanud leevendada tuhandete fännide hingehaavu. «See on nagu majakas, mis juhib laeva karidest mööda. See on suurepärane,» ütleb Sade. Majakas ähvardab aga peagi jälle kustuda. «Jah, ma tahan lavale minna ja neid laule laulda,» ütleb Sade, «aga pärast seda kaon ma jälle ära.»

Allikas: Kroonika