ÓLAFUR ARNALDS juba esmapäeval Tallinnas!

Lisatud: 15. veebruar

Juba esmaspäeval, 18. veebruaril esineb Alexela Kontserdimajas Islandilt pärit multiinstrumentalist ja produtsent ÓLAFUR ARNALDS. Kaasaegse muusika pärl naaseb Eestisse maailmaturnee “re:member” raames.

Arnaldsi näol on tegemist ühe Islandi hinnatuima ja nõutuima esineja ning produtsendiga. Ólafur naasis muusikaareenile avalikustades lummava loo „re:member“, mis kannab sama nime tema suve lõpus ilmunud neljanda stuudioalbumiga. Lugu on salvestatud kasutades uudse Stratus tarkvara abil „ise mängivaid“ klavereid. Muusik leiutas uue instrumendi peale õnnetuse tõttu tekkinud närvikahjustust, kui ei olnud kindel, kas on võimeline enam kunagi pilli mängima. Vajaduspõhisest leiutisest kujunes välja midagi hoopis eriskummalisemat ja põnevamat. Helilooja võtab peale kolme aastast pausi, uue kauamängiva ilmumise järel ette maailmaturnee, külastades sealhulgas ka Eestit.

Koos Ólafur Arnaldsiga on laval keelpillikvartett, löökpillimängija ning Ólafuri klaverite ja süntesaatorite mänguväljak. Lavashow keskmeks on kaks „ise mängivat“ klaverit, mida Ólafur ja tema meeskond on üle kahe aasta ehitanud ja arendanud. Klahvpillid on olulised nii kompositsioonilise kui ka loomingulise tööriistana. Iga kord, kui klavereid mängitakse, on tulemus ja esitus veidi erinevad, muutes iga etteaste ainulaadseks.

Ólafur Arnalds armastab kontrastide loomist. Looming peegeldab tema vaateid maailmale, tuues välja erinevusi heledate ja tumedamate, pehmete ja raskemate helitoonide vahel. Varasemas loomingus on muusik kujutanud näiteks aastaaegade vahetumisest tulenevaid ilmastiku muutusi, ööst ja päevast inspireeritud erinevaid emotsioone jmt. Sündinud pealinna Reykjaviki külje all, on Arnalds üks vähestest artistidest, kes on saavutanud tugevat tunnustust ka rahvusvahelisel tasandil. Ólafur Arnaldsi muusikat võib kirjeldada kui segu klassikalisest, teknost ja rokist, kuid tegelikul sai tema muusikatee alguse hoopis heavy metal bändis. „Mulle lihtsalt meeldib muusika,“ kirjeldab mees oma karjääri teekonda ühest äärmusest teise.

Ólafur Arnaldsi neljas ametlik sooloalbum viib kuulajad teekonnale, läbides erinevate muusikamaastike kaudu mitmeid meeleolusid ja tundeid. Kuulaja tutvub tema loomingu kõikide tahkudega, alates kompositsioonidest ja lõpetades tunnusmuusikaga. Rääkides oma uuest kauamängivast, ütleb produtsent, et tegu on oma raamidest välja murdva albumiga. „See olen mina, võttes toorelt eeskuju erinevatest muusikažanritest ilma neid liigselt filtreerimata. See uurib loomingulist protsessi ja selle manipuleerimist, et jõuda kaugemale kui tavapärased ootused ja harjumused.“

Mitte miski, mida ta teeb, ei ole diskreetne ega eraldatud – olgu see siis BAFTA auhinnaga pärjatud Broadchurch teledraamale loodud tunnusmuusika, klassikalise muusika ümbertöötlused nagu The Chopin Project koos pianistiga Alice Sara Ott, ega ka koostööprojektid nagu Island Songs, kus Arnalds rändas seitsmesse Islandi paika erinevate artistidega muusikat looma. Kõik see on osa ühest suurest tervikust. “Ma usun, et see kõik on sama muusika. Ma ei alusta kunagi nullist, vaid ehitan alati teoseid sellele, mida olen varasemalt loonud,” sõnab muusik. 15 aastat tagasi, kui Ólafur muusika kirjutamisega alustas, kirjutas ta muusikat kujuteldavate filmide jaoks. Ta ei osanud arvatagi, et keegi võiks nende sisemistele kujutluspiltidele loodud muusikat kuulda soovida. Nüüd on aga temast saanud üks nüüdisaja populaarsemaid heliloojaid. “re:member” tuuri raames on meil võimalus kuulda kõige imetlusväärsemat ja kaunimat väljendust muusikas neist salapärastest kujutluspiltidest.

Piletid on müügil Piletilevi internetipoes, Piletilevi müügipunktides, Circle K teenindusjaamades ja Selverites üle Eesti.

Igasugused piletimängud, sealhulgas sotsiaalmeedia kanalites on ilma kontserdi korraldaja kirjaliku nõusolekuta rangelt keelatud.