EPL: Kolme päeva pärast vallutab lauluväljaku aasta suurim rockishow

Lisatud: 26. juuni

Kolme päeva pärast toimub Metallica suurejoonelise, aprilli keskel Havail alanud maailmaturnee “The Garage Remains The Same” ainus Baltikumi kontsert – bänd tuleb teisipäeva õhtul lavale Tallinna lauluväljakul. Metallica kütab enne Tallinnasse lendamist kirgi Ukrainas. Ameerika rockgiganti Metallicat Tallinnasse vaatama saabuv enam kui 20 000 inimest on bändi seniste Ida-Euroopa kontsertidega võrreldes keskmine publiku suurus, pealtvaatajate hulk on Metallica viimase kuu kontsertidel kõikunud 15 000 ja 30 000 inimese vahel.

Arvestades aga Eesti elanikkonna väiksust, meelitab raske rocki värvikaim esindaja Metallica teisipäeval Tallinna lauluväljakule kohale lausa erakordse hulga inimesi. Võttes arvesse seda, et Eestis on vaid 1,4 miljonit elanikku, on seni müüdud 20 000 piletit teiste, palju suuremate Ida-Euroopa riikidega võrreldes väga korralik tulemus.

Eestist ligi kuus korda suurema elanike arvuga Bulgaarias, kus Metallica andis ajaloo esimese kontserdi 11. juunil, oli platsil 23 000 inimest. 3. juunil Ungaris kuulas Metallicat 15 000 inimest, 1. juunil Poolas 30 000 ning Eestist 16 korda suurema elanikkonnaga Rumeenias 9. juunil 25 000.
Tallinna kontserdile on lisaks eestlastele päris arvukalt oodata publikut lähematest välisriikidest, kõige rohkem on külaliste hulgas lätlasi, ent ka näiteks rootslasi. Kuigi Metallica käis kuu aega tagasi esinemas ka Stockholmis, müüdi sealne Globeni hiigelhall välja paari tunniga. Metallica viimase aja piletimüügirekord pärineb aga siiski Ameerikast, 19. juuni Irvinei festivali piletid müüdi välja vähem kui 10 minutiga.

Metallica turnee kestab praeguste plaanide kohaselt 24. juulini, peale mida läheb bänd puhkusele. Pärast Tallinna kontserti esineb Metallica mitmetel Euroopa suurematel rockfestivalidel – 1. juulil Taanis Roskildes, 2. juulil Soomes Turus Ruisrockil ja 3. juulil Belgias suurel Werchteri festivalil.
Homme õhtul esineb Metallica Ukrainas, sealse kõigi aegade suurima festivali RockKiev peaesinejana. Kiievi esinemine on Metallica teine kontsert endises nõukogude liidus. Kõige esimene oli üheksakümnendate alguses Moskvas, kus bändi tuli kuulama üle poole miljoni inimese.
Metallica saabub võimalike piiriületusprobleemide vältimiseks Ukrainast Tallinnasse lennukiga, suurte transportlennukitega jõuab kohale ka 40 tonni bändi varustust.

Metallica on artist, mida hindavad lisaks kontserdipublikule ka Eesti plaadiostjad. Metallica plaate ja kassette on Universal Music Group Eesti esindaja Kaidi Kleini sõnul müüdud üle 17 000 eksemplari. Kõige rohkem on ostetud 1996. aastal ilmunud albumit “Load” ja aasta hiljem välja tulnud plaati “Reload” – mõlemat üle 5000 eksemplari. Plaadimüügi numbrite poolest suudavad Metallicaga Eestis võistelda vaid Madonna ja Modern Talking.

Maailma unikaalseimaks rockbändiks peetav Metallica on tegutsenud 18 aastat. Algselt oli Metallica lipulaevaks omaloodud muusikastiilis thrash metal, üheksakümnendatel on Metallica muutnud tunduvalt peavoolulisemaks ja raadiosõbralikumaks.

Superstaariks sai Metallica tänu oma viiendale, 1991. aastal ilmunud ja heavy-metali absoluutsesse klassikasse kuuluvale plaadile “Metallica”. Bändi saatuse suhtes määravaks nimetatud 12 looga album sisaldab lugusid “The Unforgiven”, “Enter Sandman” ja “Nothing Else Matters” ja seda on maailmas müüdud üle 10 miljoni koopia.

Lisaks muusikalistele saavutustele on Metallica tuntud ka kui maailma fännisõbralikeim rockansambel.

Romi Erlach