EPL: Metallica fännid kavandavad bändile Tallinnas üllatust

Lisatud: 5. juuni

Kolme ja poole nädala pärast Tallinnas esinev Ameerika rockansambel Metallica kohtub kontserdi eel siinsete fännidega, kellel on plaanis bändi liikmetele särgid kinkida. Metallica Tallinna-kontserdile on juba müüdud ligi 20 000 piletit.

Metallica Eesti fänniklubi liikme Jan Berkovitchi sõnul on tegemist Metallica Eesti fänniklubi ehk Metallinna Clubi särkidega. Fänniklubi suurim lootus on, et bändi liikmed kingitused ka kohe kasutusele võtavad.

“Särgid on helehallid ja nende kujunduses on kasutatud nii Metallica kui ka Eesti temaatikat. Eksklusiivsuse huvides on särke tehtud hästi vähe – 30 tükki – ja meie eesmärk on seda hulka mitte suurendada.”

Särke kannavad Berkovitchi sõnul klubiliikmed ja nende sõbrad, kes on särgid endale ostnud. “Me oleme särke müünud 200 krooniga. Kõik ostjad on informeeritud, et see hind sisaldab ka seda, et neli särki kingitakse juuni lõpus bändile.”

Kord elus kohtuda bändiga

“Ma ei oska prognoosida, kui hea meelega Metallica kingitusi vastu võtab,” ütleb Berkovitch. “Ülemaailmse fänniklubi liikmetel on aga igal juhul olemas õigus saada bändiga kokku, paberite järgi igal inimesel üks kord elus.” Mõned Eesti fännid on välismaal juba ka varem Metallicaga kohtunud. “Iga kontserdi eel lastakse bändi liikmetega kokku saama tavaliselt 20-25 inimest, mitte rohkem. Klubisse kuulumine on ka ainuke võimalus bändiga kohtuda, klubisse mitte kuulujad võivad sellise au osaliseks saada ainult läbi mõne suure juhuse.”

Metallica liikmetest käivad tavaliselt fännidega kohtumas Jason Newsted ja James Hetfield, kõik neli korraga reeglina ühel kohtumisel ennast ei näita. Lars Ulrichiga kohtumine on fänniklubi liikmete sõnul kõige haruldasem.

Metallica Tallinna kontserdi korraldaja Peeter Rebane nimetab fännide plaani Metallicale Tallinnas särgid kinkida teretulnud ideeks. “Siiani nad kahjuks meie poole pole pöördunud ega bändiga selleks otstarbeks spetsiaalset kokkusaamist küsinud,” nentis Rebane.

Huvi Metallica Tallinna kontserdi piletite vastu on Rebase sõnul olnud suur. “Piletimüük on läinud üle ootuste hästi, pea 20 000 piletit on praeguseks müüdud. Piletid on müügil ka Soomes ja Rootsis ja hetkel juhib välja ostetud piletite poolest välisriikidest Läti.” Kontserdi korraldajad prognoosivad 29. juunil platsile kontserdipublikuks 25-30 000 inimest.

Särkide üleandmise tarvis spetsiaalset tseremooniat ei ole fännid veel kavandatud, Jan Berkovitchi sõnul sõltub üleandmise viis kohtumise vormist. Eesti fännid loodavad, et Metallica liikmed hakkavad Metallinna särke ka kandma. “Meie kõige suurem soov on kindlasti see, et nad särgid Tallinna kontserdi ajal selga paneksid.”

Nädal soojenduseks

Kaks nädalat enne Metallica kontserti lauluväljakul algab üle Eesti Metallica kontserdiks valmistumise nädal ehk . Soojendusüritustel mängib ansambel Misery Eesti suurimate linnade kobedamates kõrtsides Metallica kavereid, korraldatakse viktoriine ja jagatakse nänni, kuulatakse Metallica muusikat ja sellega seotud muusikat. Need üritused on fännide sõnul kontserti propageerivad ja mõeldud kõigile Metallica sõpradele, nii tõsifännidele kui ka inimestele, kes Metallicast teavad ainult ballaade ja värskemaid hitte.

28. mail andis Metallica kontserdi Stockholmis Globeni sisehallis. Kontserdipubliku hulgas oli mitmeid Eesti fänne ja siinse kontserdi korraldajad.

“Käisin Stockholmis ise kohal ja see oli väga positiivne ja kasulik,” ütleb Peeter Rebane. “Sain lõplikult pildi selgeks, et tegemist on väga huvitava ja vaatemängulise showga.” Stockholmi kontserdi alguses mängis umbes tunni soojendaja Monster Magnet, peale seda oli väike paus. Metallica oli laval kokku peaaegu kaks ja pool tundi ja esitas nii oma vanemaid hitte kui ka uue plaadi materjali.

“Kõige meeldejäävam oli lisaks muusikale kogu pürotehniline osa,” hindab Rebane. “Näiteks kontserdi keskel käis laval paar plahvatust, bänd jooksis minema ja lava läks kuuest kohast sädemeid pildudes põlema. Kontsert toimus sisehallis ja isegi seal lasti lae alla paar raketti – ühesõnaga tekitati päris võimas illusioon. Hiljem ühe trummisoolo ajal tõusid trummar Lars Ulrichi mõlemalt poolt läbi lava põranda taevasse kaks 3-4 meetri kõrgust tumeoranzhi põlevat gaasijuga. Ma ütleks, et see oli nendest, mida mina seni näinud olen, kõige efektsem pürotehniline show üldse.”

Rootsi publik oli Rebase sõnul täiesti pea peal – laulis kaasa ja plaksutas ja ballaadide ajal vehkis tulemasinatega. “Ballaade muide väga palju ei olnud – oli 3-4 vaiksemat lugu.” Rebane loodab, et nüüdseks on ka Eesti publik õppinud seda, et kontserdi ajal tohib ennast välja elada.

29. juunil Tallinna lauluväljakul kontserdi andev Metallica on Eestis enim plaate müünud lääne bänd ja mitmete tänavusuviste Euroopa suurimate rockfestivalide peaesineja.

Romi Erlach