NT: Milline elegants, milline võimas vaatemäng - SADE üllatas täiega

Lisatud: 4. november

Kolmapäeval, 2. novembril esines esmakordselt Eestis neljakordne Grammy auhinna võitja ja läbi aegade edukaim naisartist Briti muusika ajaloos, Sade. Kontsert oli ainult istekohtadega, hall oli praktiliselt lõpuni välja müüdud. Sade tuli siia uue tuuri “Sade Live – Once In A Lifetime Tour” raames, Baltikumis anti ainult üks kontsert.

Enne kui Sade rohkem kui kaks tundi väldanud showd alustas, sai erikülalisena sõna DJ Ross Allen. Rahvas aga sõelus kõrgelthinnatud lauljannat oodates rohkem Suurhallis ringi, kulutas raha kaheeurostele veepudelitele ning staari kolmkümmend eurot maksvatele T-särkidele. Järjekorrad olid pikad, kes ütles, et rahval raha napib…

Stiilne ja väljapeetud
Muusikasõbrale oli kolmapäevane päev üldse raskete valikute tegemise aeg. Erinevates kohtades astusid üles eri stiilide tipptegijad meilt ja mujalt. Apollo Live Clubis sai sõna eelkõige naistelemmik Koit Toome, “Rock Cafes” ülitegija soome metalbänd Amorphis (kel koguni kaks soojendusbändi kaasas ja kes oma Euroopa turneed just Tallinnast alustas) ning sensuaalne ja väga omapärane maailmatäht Sade Saku Suurhallis. Kuigi rohkem raskerokki hindav ja Sadet varem igavaks artistiks pidanud, otsustas allakirjutanu ikkagi kõhklematult Sade kasuks ja ei pidanud grammigi pettuma.

Sade show algaski muide nagu hevimetalli kontsert, vastav võimukas intro, videoekraanidel (neid oli kokku kolm) tumedad pilved ja piksesähvatused – just nagu Black Sabbathi või Triumphi spektaaklite puhul. Seejärel eesriie langes – Sade kaheksaliikmeline taustabänd ja tema ise ilmusid nähtavale otse lava seest. “Hüdraulilisi” trikke tehti veel edaspidigi. Videopilt ja valguslahendused esinemise juurde – kindlasti viimaste aastate üks parimaid.

Armastuse sõdurid
Kohe esimesena käivitus Sade üks viimaseid suuri hitte, massiivse rütmi ja topelttrummidega “Soldier Of Love”. Sade muusika truud austajad/austajannad kindlasti ei nõustu, kuid julgeks “Armastusesõdurit” pidada koguni tema parimaks palaks. Edasi läks asi rohkem unelevaks ja unistavaks, nagu Sade loomingu puhul ikka, kuid paladesse sissesöödetud ilmekad saksofoni- ja kitarrisoolod andsid piisavalt jõudu ja hoogu juurde.

“Tere Tallinn! It´s been a long time!” Vabandused juurde, et varem pole ta siia esinema sattunud, sobilik avakõne. Kõige oodatuimad, teada-tuntud hitid olid sätitud parajate vahedega tulema. “Smooth Operator”, “The Sweetest Taboo”, “No Ordinary Love”, kõik nad tehti korralikult ära. Pärast värviliste paberite “lumesadu”, publiku metsikut aplausi ja jalgadega trampimist tuli Sade oma bändiga korraks veel lavale tagasi. Lisalooks “Cherish The Day”.

Võrdlus (mida pärast Sade kontserti mõnigi aretas) pole päris korrektne, kuid tõsi sees – sama või tsipa suurema suurusjärgu poptähed nagu Madonna ja Britney Spears mõjuvad Sadega võrreldes lausa labaselt.

Püsti ja laulma
Tegelikult oligi Sade muidu täiusliku ja ülima elegantsiga sooritatud etteaste juures ainult üks lame moment. Siis kui tema kaks mustanahalist taustameest/lauljat hakkasid rahvast üles kutsuma kohapeal püsti seisma ja kaasa laulma, plaksutama. Kuid see vahepalagan sai ruttu läbi ja edasi läks kõik jälle sama elegantsiga edasi.

Mis muuseas huvitav, kui Sade lõpusirgel oma bändi tutvustas, siis võttis ta järjest igal bändimehel käest kinni ja lausa kummardas igaühe ees. Äärmiselt südamlik, äärmiselt tähelepanuväärne.

Allikas: Nelli Teataja, Ülo Külm