EPL: Riverdance ootab sooja vastuvõttu

Lisatud: 14. august

Riverdance’i esitantsija Joanne Doyle tunnistas eile õhtul Tallinnas Iiri suursaadiku vastuvõtul, et tänaõhtune show on trupile paras väljakutse, sest Tallinna etendus on nende esimene etteaste pärast suvepuhkust. “Kõik on suvega natuke laisaks läinud, palju maganud, joonud ja söönud,” naeris Doyle.

Puhkuselaiskuse peletamiseks tegi trupp proovi juba Eestisse saabumise päeval, esmaspäeval. “Olen kindel, et publiku ette astudes kaob viimnegi laiskus,” lisas Doyle.

“Eestlased on meile väga külalislahke mulje jätnud. Loodetavasti võtab meid soojalt vastu ka publik,” lausus naine, märkides, et mida soojem on vastuvõtt, seda paremini trupp tantsib.

Riverdance’i teine solist Brendan de Gallai ütles, et showst tehtud videoklipp kujutab vaid fragmenti tegelikult laval toimuvast. “Pikk show on hoopis midagi muud, see on palju mitmekesisem ega sisalda ainult iiri tantsu,” lausus ta.

##Joanne Doyle kõneles, et alustas tantsimist nelja-aastaselt, Brendan aga kaheksa-aastaselt. Vaatamata sellele omandas naine magistrikraadi sotsioloogias ja sotsiaalpoliitikas ning Brendan de Gallai on füüsikuharidusega. Nad on juba seitse aastat Riverdance’i esitantsijad ning kuigi pole eraelus paar, tunnevad üksteist läbi ja lõhki.

Mõlemad solistid jõid eilsel meeleolukal vastuvõtul Iiri suursaadiku pakutud valget veini ning tunnistasid, et mingit dieeti nad ei pea. Sellise kuumusega kaotavat nad ühe etendusega peaaegu kaks kilo. Brendan de Gallai lisas, et joob enne etendust kaks liitrit vett ja sama palju ka show ajal.

Iiri suursaadik Sean Farrell kinnitas enne eilset vastuvõttu, et tema jaoks on suur au truppi Tallinnas tervitada. “Riverdance on minu jaoks alati olnud iiri kultuuri ja majanduse edu taassünni piltlik väljendus viimase aastakümne jooksul,” ütles ta.

Tantsutrupi maaletooja, BDG kontsertagentuuri FBI juhi Peeter Rebase sõnul oli eile pärastlõunaks müüdud kolmveerand kõigist Eesti showde piletitest. Kõige populaarsemad on Rebase sõnul reede ja laupäeva õhtused etendused, kuhu on saada veel vaid üksikuid kehvemaid istekohti. “Suve alguses oli huvi show piletite vastu küllalt tagasihoidlik, huvi kasvas oluliselt augusti alguses. Siis otsustasime ka kahe päevase lisaetenduse korraldamise,” rääkis ta.

Rebase sõnul meelitab Riverdance publikut suurejoonelise vaatemänguga. “Kui eest-lastele meeldis juba Lord Of The Dance, mis on Riverdance’i odav, lindi pealt tuleva muusikaga koopia, siis võin lubada, et Riverdance ületab kõigi ootusi väga suurelt,” ütles ta.

Riverdance’i esialgne versioon loodi 1994. aasta Dublini Eurovisiooni lauluvõistluse vahenumbriks. Kui vahe-

etendusele sai osaks sensatsiooniline menu ja tähelepanu, otsustasid show loojad arendada seitsmeminutilisest vahenumbrist kahetunnise iseseisva etenduse.

Vaatamata rahastajate esi-algsetele kahtlustele vallutas iiri show peagi tormijooksuga ka Londoni. Kuigi esitantsija Michael Flatley trupist lahkus, esineti hiljem veel edukalt New Yorgis, legendaarses Radio City Music Hallis.

Praegu esineb maailma eri paigus kolm Riverdance’i rühma – kaks tuuritavad mööda maailma ja üks esineb paikselt New Yorgi Broadwayl. Tänaseks on show maailmas ringi reisides kogunud üle 14 miljoni vaataja, neist pooled Põh-ja-Ameerikas.

Kokku on Riverdance’i etendusi antud ligi 5500, 25 erinevas riigis. Näiteks Soomes on trupp käinud juba kaks korda. Tänavu annavad nad seal 21.-25. augustini seitse etendust.

Aastate jooksul on etendust muudetud ja arendatud, nii lavastust kui kostüüme on tehtud kaunimaks. Riverdance’i kaubamärk on aga alati olnud suure tantsurühma hirmkiired sammumustrid ja iiri tippmuusikute haarav taustamuusika.

Romi Erlach