ÕL: SADE Tallinnas - 5900 inimesele esitatud perfektsionism

Lisatud: 3. november

Oma 27-aastase lauljakarjääri jooksul eile esimest korda Eestis lavale astunud Suurbritannia kodanikust lauljanna Sade kontserdil olid paigas iga takt, punktvalgustus ja isegi tantsusamm.

Tegelikult peaks pealkirjaks olema „5900 istuvale inimesele esitatud perfektsionism”. Nimelt müüdi Saku Suurhalli Sade kontserdile vaid istekohti. Valdavalt olid kohad saalis ka täis, vähemalt põrandal ja esimestel tribüünidel. Aga niipalju kui silm hämaras seletas, valitses üsna korralik täituvus ka ülemistel tasanditel. Sametise ent võimsa häälega Nigeeria-Briti juurtega Sade omakorda ei petnud kohaletulnute lootusi. Ehkki, mõne tantsulisema loo ajal ehk võisid mõned keevaverelisemad kuulajad end laval meloodilise pop-jazz-funk meloodia järgi ennastunustavalt tantsisklevat ansamblit kaedes muidugi veidi ahistatuna tunda – neid ju kaasa elama ei lubatud. Ega nad seal kitsastes toolides end ju eriti liigutada saanud. Samas leidub Sade repertuaaris palju ballaade, mis korraldajate silmis karmi istekohtade poliitikat üsna veenvalt õigustas – samas võis see olla ka Sade managemendi seatud tingimuseks.

Tasemel olid nii dekoratsioonid kui ekraanidele kuvatud visuaalide lavastus, mille autoriks on Sade kauaaegne sõber ja loominguline koostööpartner, paljude muusikavideode tunnustatud lavastaja Sophie Muller. Sade enda hääl kõlab siiani oivaliselt ja vähemalt distantsilt nägi mõnelgi korral lava taga garderoobi vahetamas käinud lauljanna šikk ja šarmantne välja.

Kuid veel vingemad olid Sade bändi kolm originaalliiget ajast, mil ta ansamblist Pride eraldudes omanimelisele grupile aluse pani – saksofonist-kitarrist Stuart Matthewman bassimängija Paul Denman klahvpillimängija Andrew Hale. Eriti esimene neist vallandas pea iga oma tõesti kõrgel tasemel esitatud saksofonisoologa publiku kestvad ovatsioonid.

Sade on tänasel päeval üks nõutumaid mainstream live-artiste maailmas. Kui võtta, et Euroopas pole Sade 17 aastat üldse tuuri teinud, siis eile Saku Suurhalli tulnutele tehti värvikas ekskursioon läbi tema loomingu tipphetkede. Ilma naljata ja kogu raha eest, oleks paslik öelda.

Allikas: Õhtuleht